10 stycznia 2013

2013 please be awesome


Jakoś ciężko zawsze było mi się zebrać za pisanie takich wielkich planów i postanowień na cały rok z góry. Wizja "w tym roku nie jem dużo słodyczy" albo "nie będę marnować czasu przed komputerem" zawsze bardziej mnie zniechęcała niż motywowała do działania. Intuicyjnie wiedziałam, że to nie jest dla mnie i nigdzie mnie nie zaprowadzi. No ale jednak, początek roku, początkiem roku i presja niejako narasta więc zastanowiłam się nad tym problemem i jego rozwiązaniem. Z pomocą w skupieniu myśli  przyszło urwanie się na chwilę samotnie do kawiarni i ciepłe latte. 

I always found it hard to start writing my big plans and resolutions for the whole year. The vision of "I wont eat to much sweets" or "I will reduce time wasted in front of the computer" always scared me more than motivate to action. My intuition told me that this approach won't lead me anywhere. But since it's the beginning of the new year and the pressure is on me I gave the problem a thought. It was very helpful to take alone break in the coffee shop and think everything over sipping a warm latte.


Stwórz zarys: Jeśli już masz zamiar robić noworoczne postanowienia dobrze jest stworzyć zarys tego co chce się osiągnąć w danym roku. Może w tym pomóc ogólna lista np. "10 rzeczy które chcę ukończyć w 2013". Dla mnie będzie to "25 rzeczy przed 26 urodzinami" - jako, że urodziny mam w styczniu łączę ten projekt  z postanowieniami i planami na cały rok. W tym roku jednak wiem, że na taką listę trzeba często spoglądać i włączać ją w codzienne plany, a nie tylko zapisać i oglądać co kilka miesięcy.

Create an outline: If you want to make New Year's resolutions it's good to make an outline of things you want to achieve. A list can be very helpful for example: "10 things I want to finish in 2013". In my case it will be "25 before 26" - because my birthday are in January I will connect this with my plans for 2013. I also know that it's not only about writing the list and checking it once or twice a month. You have to put it in action and join it with your daily plans.


Rozbijaj duże plany na mniejsze projekty: Całoroczne plany mają bardzo duże szanse na zawalenie się już w lutym, przy dobrych wiatrach w połowie roku. Istnieją małe szanse, że dotrwają do przyszłego Sylwestra. Dlatego jednym z moich największych planów na 2013 i przyszłe lata to planowanie postanowień małymi krokami, tak jak zaczęłam to robić kilka miesięcy temu. Już jakiś czas temu zaczęłam miesięczne plany i podsumowania i zamierzam je kontynuować także i w tym roku, dodając od czasu do czasu jeszcze plany na pory roku.

Break big plans into smaller projects: Whole year plans have big chances to fail in just February, with good luck they will last until mid year, but there are really small chances that they will reach the next New Year. Thats why my biggest plan for 2013 and following ones is to plan my resolutions in small steps, as I've started doing this several moths ago. I've started a series of monthly plans and summaries to which now I want to add seasonal ones.


Bądź konkretny/a w swoich planach: Gdy zaczynamy rozważać o jakiś postanowieniach mamy na  myśli ogóły. Ważną rzeczą jest sprecyzowanie planów o określenie konkretów. Na przykład moim planem wyjściowym było to, że chcę być bardziej zorganizowana i marnować mniej czasu. Konkretnym planem będzie pisanie wieczorem planów TO DO na następny dzień, planowanie kształtu każdego miesiąca czy nawet tygodnia. Wiedząc co mam przed sobą by dojść do celu mogę zaplanować drogę jaką tam dotrę - to sprawia, że moje plany mają większą szansę na powodzenie.

Be specific about your plans:  When we start to think about resolutions what we have in mind are shapeless plans. It's important to start thinking about them specifically. For example my first plan was to become more organized person and loose less time. But an accurate plan would be to do daily TO DO lists for the next day just before sleep and to plan the shape of each month or even week. Knowing what is the path to my goal I can plan the way more carefully - thus making my plan more succesfull.


Nagradzaj się: To proste! Dobrym sposobem na znalezienie motywacji zwłaszcza przy trudnych lub wymagających projektach jest nagroda. Mogą to być drobnostki w stylu wieczorna kawa i ciastko po ciężkim weekendzie spędzonym na sprzątaniu albo większe za długoterminowy projekt (tak jak u Kasi Worqshop i jej projektem 365 km). Przy długich projektach można też np. pomyśleć o kilku mniejszych nagrodach za ukończenie różnych punktów z całości. Nagrodą samą w sobie jest też osiągnięcie zaplanowanego celu i radość z efektów projektu - to motywuje najlepiej do dalszego działania.

Award yourself: It's simple! A good way to get motivation, especially with hard and time consuming tasks is to award yourself. This can be little things like cookie and coffee at the end of long weekend spent on cleaning your house, or bigger ones at the end of lengthy projects (like Kasia Worqshop presented this in her 365 km project). You can also award your self with smaller things instead of a big one, do it after certain milestones in your project  Also the award itself is achieving a goal and seeing the results - this motivates greatly for further action.


A na koniec moje styczniowe plany. Dosyć proste i przyjemne, poza punktem piątym, do którego muszę się solidnie zmotywować, ale mam nadzieję, że efekty będą tego warte!

xoxo

11 komentarzy:

 1. bardzo zachecajacy opis jak poradzic sobie z wlasnymi planami:D ja jestem w styczniu taka zabiegana ze nie mam czasu myslec o moich planach na caly rok:P ale moze w lutym sie zbiore i pomysle co od siebie tak na prawde oczekuje w tym roku :D

  co do twoich styczniowych planow to mocno trzymam kciuki, szczegolneie za punkt 5, ktorego wyniki chcialabym zobaczyc :D uwielbiam twoje ilustracje!! :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Marysz :* jak na razie mam 2 dni weekendu i zero ilustracji, ale z to jeden obraz :P Muszę się wziąć za siebie :)

   Usuń
 2. Fajny post :) Ja również nie robię planów na początku roku, lecz na początku lutego, wraz z urodzinową listą "X before Y". Trzymam mocno kciuki odnośnie do styczniowych postanowień :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś w tym jest nie? Mnie jakoś bardziej motywują moje urodziny i to poczucie minionego roku niż kolejny Sylwester i Nowy Rok.

   Usuń
 3. świetnie wszystko ujęłaś :) życzę Ci żeby w styczniu (i potem też!) wszystko poszło po Twojej myśli!

  OdpowiedzUsuń
 4. Anti! Ja z Ty chce zrobić jakieś wyzwanie fotograficzne! Zgódź się zgódź!!!!! Uwielbiam Twoje zdjęcia!!!!! A sama muszę się zmotywować do pracy! Zgadzujesz się?? Montujemy team?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ahaha, no jasne tylko jak? :P
   Ja na razie biore już udział w Fat Mum Slim "a photo a day", mam nadzieje, że w tym miesiacu wróci Hour by Hour.
   Ale jak chcesz możemy coś rozkminic :P JA ostatnio też mam braki weny fotograficznej, przez ciągły brak słońca, więc może mi się przyda takie wyzwanie :P

   Usuń
  2. pisze do Cie na fejsiku!

   Usuń