10 maja 2015

one map and five cards for Gossamer Blue

Hej kochani :) Dawno nie było kartek prawda? Odkąd zaczęłam scrapować kupne kartki nie wchodzą już u mnie w grę. Zazwyczaj wyrabiałam się z robieniem kartki przed okazją jej wręczenia, ale ostatnimi czasy jestem tak zabiegana, że albo robiłam coś na kolanie albo wyciągałam ostatnie zapasy. W końcu poszłam po rozum do głowy i gdy miałam trochę wolnego czasu poleciałam serią :) Stworzyłam sobie mapkę i według niej zrobiłam zapas kartek wykorzystując do tego piękne wiosenne kity od Gossamer Blue.


Today I’m coming to you with some card inspiration. Ever since I’ve learned to make my own cards I love giving them and I won’t go back to store bought ones. Every time someone has birthday or names day I make a card. But recently I’m so busy that I was afraid I’d have toe top my tradition. But no, I can’t. So I started thinking ad came up with this simple idea - making some more cards for the future so I’ll have a small stash always on hand. I didn’t want them to look the same, but I also didn’t want to spend too much time on making them. That’s why I drew myself a simple sketch map and by following it I created 5 different looks using beautiful spring kits from Gossamer Blue :)
materials: April Life Pages Main kit, April Main kit by Gossamer Blue
Sama nie wiem czemu nie wpadłam na ten pomysł wcześniej. Dzięki robieniu kilku kartek na raz do tej samej mapki nie musiałam się dużo głowić nad kompozycją, sprzątałam tylko raz a wykorzystując wolny czas mogłam włożyć w każdą z nich swoje serce :)I think this idea is amazing. On one hand I saved time - only one cleaning and in just one hour I have five cards, on the other hand still each of them is unique and I’ve put my heart into the process. Win win :)

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Mam nadzieję, że Wam się spodobało. A za niedługo wracam do Was z Project Lifem :)
Buziaki!

How do you like this idea?
I hope you like it. And soon I'lll be back with some Project Life spreads :)
Kisses!

6 komentarzy:

 1. piękne karteluchy, chyba skorzystam z tej mapki zeby zrobić karteluchę na dzien mamy :) nie jest skomplikowana ale jak widac po twoich kartkach mozna dzieki niej stworzyc cos superowego od serca :D

  OdpowiedzUsuń
 2. przepiękne kartki!!!! :) i ja pokuszę się o taką mapkę - zdecydowanie ułatwia pracę!!
  cudownie ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki :) Pochwialisz się jak Ci wyszło - chętnie zobaczę Twoją pracę :)

   Usuń
 3. I love these cards, they are so cute and bring so much personality to them. I have also been doing home made cards these days and don't go back to store bought anymore. I'm can be late tho because I leave the card making to last minute some times and my minds at a blank how to design it. This is such a perfect great idea, I'll have to try it myself. Love your work!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you :) I always had this problem, but fr now I'm safe, untill I run out of cards and have to prepare some more :)

   Usuń