28 października 2012

Jesienna fotografia {fall photography} article

Witajcie, dzisiaj mam dla was nietypową rzecz mianowicie artykuł który napisałam gościnnie dla Kasi znanej w sieci pod pseudonimem worQshop (blog). Jest to wynik jednego z moich październikowych postanowień. Zapraszam do lektury.

Hello everybody  today I have something unusual for you. I wrote a guest post article for Kasia whom you may know under a name WorQshop (blog). It is a result of one of my plans for October. Have a good reading.


Jesień jest już w pełnym rozkwicie, a ciepłe dni zapraszają by wyjść na spacer. W takie dni prawie zawsze towarzyszy mi jakiś aparat. Uwielbiam uwieczniać chwile, czy to telefonem, aparatem cyfrowym lub też na kliszy. Jeśli też chcielibyście zatrzymać trochę jesieni w obrazku, ale nie do końca wiecie jak to zrobić, albo po prostu nie macie pomysłów na zdjęcia, to ten post jest specjalnie dla was. Mam dla was trochę porad, inspiracji i listę pomysłów na zdjęcia.

It’s fall at it’s fullest and warm days invite us to go outside. At days like this I almost always carry some camera with me. No matter fi it’s a phone, a DSLR or an analogue one I love to catch the moment on a photo. If only you want to do the same and grasp some fall on a picture, but you don’t know how or don’t have an idea this post is just for you! I have prepared some word of advice, an inspiration and a fall photo checklist.


Po pierwsze i najważniejsze, poznaj swój aparat! Nie ważne czy masz zwykły Point & Shoot, czy też nowo kupioną lustrzankę, koniecznie zajrzyj do instrukcji obsługi. Poczytaj trochę o tym jak ustawia się balans bieli (twoje zdjęcie nie będzie już przyżółcone czy też trupio-niebieskie) lub korekcję ekspozycji (czasem zdarza się, że zdjęcia są niedoświetlone czyli za ciemne, bądź za jasne, przepalone czyli prześwietlone).

First and most important is to get to know your camera! No matter if you have a common Point &Shoot camera or elaborated DSLR one, you have to read your manual. Thanks to this you will discover things like white balance (and your photos will no longer be yellow or deadly-blue) or correction of exposition (you will eliminate dark photos - unexposed, or burned overexposed ones).


Po drugie w fotografii jak w malarstwie liczy się kompozycja. Staraj się komponować swoje zdjęcia w myśl zasady trójpodziału, a obiekty na które chcesz zwrócić uwagę umiejscawiaj w tak zwanym mocnym punkcie. Dzięki temu twoje zdjęcia zyskają na wartości. Czasem jednak warto postawić na symetrię, która pozwoli uzyskać nam spokojniejszą kompozycję. Gdy czujesz się bardziej śmiało w komponowaniu zdjęć, możesz zaszaleć z obróceniem lekko aparatu i strzeleniem zdjęcia pod kątem, dzięki temu zdjęcie będzie bardziej dynamiczne.

Secondly photography is an art like painting and the composition plays here a big role. Try to compose your photos according to the rule of golden division, and place objects which you want to be expose in so called strong points of the composition. Thanks to this your photos will be much better. Sometimes it’s good to use symmetry to compose more static photos. If you feel stronger in the art of composition it might be a good idea to put your camera at some angle thus making your photo more dynamic.

(na zdjęciu pokazana jest zasada trój podziału i mocne punkty/ the photo shows the golden division rule and strong points)

Po trzecie nie bój się robić zdjęć :) Ja sama czasem jestem nieśmiała i nie wyciągam aparatu z torby. Potem tego żałuję bo wyszło by na prawdę ciekawe zdjęcie, tylko za dużo ludzi się kręciło w okolicy. Najlepszym sposobem na nieśmiałość jest pójść na spacer z kimś bliskim, wtedy nie strach wyciągnąć aparat.

Third thing is to not to be afraid of making photos :) I myself am sometimes too shy to take out my camera. Then I regret not taking the photo only because there were too many people around. The best way to fight your shyness is going for a walk with someone close to you, then it’s no problem to use your cam.


Po czwarte dużo nie znaczy dobrze. Jeszcze do niedawna cykałam mnóstwo zdjęć i ze zwykłego spaceru potrafiłam przynieść ponad 100 zdjęć, gdzie jeden obiekt potrafił się pojawić po pięć razy. Teraz staram się pomyśleć trochę nad zdjęciem zanim je wykonam i robię co najwyżej jedną-dwie powtórki. Nauczyłam się też kasować wszelkie nieostre, prześwietlone, niedoświetlone zdjęcia, żeby nie zaśmiecały mi zbędnie dysku.

Fourth advice is plenty doesn’t mean good. Not so long ago I used to bring 100 photos form a simple short walk, where one object was photographed 5 times. Now I try to give more thought to the photo and make only 1-2 shoots. I also learned to delete unsharp, overexposed, underexposed photos so I have less clutter on my hard-drive.


Po piąte obróbka zdjęć cyfrowych, czy ich photoshopowanie to nie wstyd. Osobiście używam programu Adobe Lightroom do wywoływania i obrabiania zdjęć RAW. Potem jeszcze bawię się trochę w Photoshopie by dopasować kolory do upragnionego koloru. Wiem, że nie każdy ma i wie jak obsługiwać te programy. W sieci są różne tutoriale zapoznające z Photoshopem. Alternatywą jest też bezpłatny GIMP, w którym też wiele można zdziałać. Pamiętajcie jednak, że nie da się ze złego zdjęcia zrobić dobre poprzez użycie programów graficznych.

Fifth and the last thing is that use of Photoshop or other graphic program to enhance your photos is not a shame. Personally I use Adobe Lightroom to develop and work on RAW photos. Then I enhance colors in Photoshop to desired level. I know not everybody has and knows how to use these programs. There are plenty of tutorials on how to do this. There is also a free alternative program called GIMP, in which you can do similar things as in PS. But please remember that you cannot make a good photo from a bad one by just enhancing it on a computer.

 (Moje “przed” i “op” obróbce komputerowej/ My “before” and “after” computer enhancing)

Mam nadzieję, że te kilka porad pomoże wam w udoskonaleniu swoich zdjęć. Poza tym należy ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Ja sama jako amator widzę, że przede mną jeszcze daleka droga. A dla tych którzy chcą wypróbować swoich sił ale nie mają pomysłu na zdjęcia mam 10 gotowych podpowiedzi na fotografie, które pomogą wam zapamiętać tę jesień. Zaś zrobione zdjęcia będą się świetnie nadawały na scrapy, bądź mini album jesienny. Oto gotowa lista, którą możecie sobie zapisać na komputerze, lub wydrukować i powiesić na tablicy inspiracyjnej. Powodzenia w fotografowaniu! xoxo


I hope that those few tips will help you make better photos. Besides you have to train and repeat as much as possible. I know this as an amateur that there is still a long way ahead of me to perfection, or at least very good photos :) And for those who feel about making some photos but don’t have an inspiration I prepared a short checklist of 10 fall photo ideas. The photos you make will be great for a fall LO or a mini album. You can save this list on your computer or print it and put it on your inspiration board. Have a good time making photos! xoxo

20 komentarzy:

 1. bajerancki artykuł,mega profeska - proste rady a jakie cenne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I love your tips and I put your list in my homework!!!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you! I hope you will have an opportunity to use the checklist and make beautiful photos!

   Usuń
 3. Genialne, od wczoraj myślę intensywnie o radach, a nawet zaczęłam wyrzucać zdjecia z kompa, tak mnie zmobilizowałaś :D

  OdpowiedzUsuń
 4. REWELACJA!!! WIELKIE DZIĘKI!!! SUPER fajny artykuł! No i te fotki... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na prawdę świetny artykuł - staram stosować się do podpowiedzi :) A fotografowanie jesieni należy do moich ulubionych, jak małe dziecko cieszę się z kolorowych liści i kasztanów... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też tak mam :) Jesienią robię chyba najwięcej zdjęć w porównaniu z innymi porami roku :)

   Usuń
 6. ooo jak inspirująco! Miodzio czeklist! miodzio!

  OdpowiedzUsuń
 7. rewelacyjny tekst! fotki cudowne...
  pozdrawiam cieplutko =)

  OdpowiedzUsuń
 8. Odpowiedzi
  1. dzięki! Zachęcam, do łowienia jeszcze tego co pozostało z jesieni :)

   Usuń
 9. Bardzo przydatne wskazówki i urokliwe zdjęcia. Ja sama zawyczaj pstrykam po kilka zdjęć praktycznie takich samych. A komputer mam już tak zasmiecony, że ho ho. I zawsze szkoda kasować nawet te kiepskie zdjęcia.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje :) No, to prawda, że nauka kasowania zdjęć jest rudna. Ale gdy usuniesz prawdziwe gnioty, nieostre zdjęcia, to od razu galeria na dysku zyskuje. A kiepskie kadry? Może można je powtórzyć :)

   Usuń