22 maja 2013

Scrapbooking paper file - diy

Kto ma bałagan w papierach, ręka do góry! Ahaha, no ja mam straszny… kolekcje mieszają się ze sobą, alfabety kiszą się w jednej koszulce po papierach, o ścinkach już nie wspomnę :P Powoli zaczęłam się w tym gubić i zapragnęłam jakiejś organizacji. Marzyły mi się pudełka/segregatory na papiery, ale ceny powalały. Na spontana wzięłam więc tekturę na której zazwyczaj maluję, pocięłam i magiciem skleiłam sobie pudełko. I to był strzał w dziesiątkę, ba! W setkę! W poniedziałek już biegłam kupić więcej tektury i kleiłam kolejne segregatory, a po drodze zrobiłam dla was DIY, coby podzielić się wesołą nowiną. Nadal podziwiam fakt, że magic trzyma tekturę a koszt jednego pudełka to jakieś 4 złocisze!


Who has a mess in their scrapbooking papers, rise your hand! I have a huge one… the collections are mixed together, alphas are put together miserably in one foil and I won't mention the scraps :P Slowly I came to point when I was lost in all of this and wanted some organization. I dreamt of some file boxes which will fit 30x30 papers but these prices. So this Saturday I took spontaneously some cardboard on which I usually paint, cut it and glued with paper glue. This was it!! OMG! On Monday I had to run to the shop and buy more cardboard o make another files, in the meantime I also made some DIY for you, to share the happy news!

START
Potrzeba:
✂ tektura 3mm gruba; wymiary 100x70cm (zrobimy z tego 2 pudełka) / cardboard 3mm thick, size 100x70 cm (will fit two boxes)
✂ ostry, duży nożyk techniczny / sharp, big crafting knife
✂ klej magic / paper glue (mine is described as bookbinding - i guess it works good with paper)
✂ ołówek, linijka, mata do cięcia / pencil, ruler, cutting mat
✂ trochę kawy? / some coffee?

STEP 1
Pudełka jakie proponuję mają wymiary 33x33cm i 4cm grubości. Nie za grube, bo nie mam aż tyle papierów, nie zajmą dużo miejsca. Można je zrobić grubszymi poszerzając listwy :) Aby zacząć naniosłam na karton ołówkiem i linijką następujące wymiary. Niebieską linią zaznaczyłam główne elementy, które najpierw wycinałam. Później docinałam listwy boczne aby pasowały do ścianek. Dodatkowo moje pudełka mają pokrywki, które nakładam na górę by papiery gdy nie używane się nie kurzyły.

The files size I made are 33x33cm and 4cm thick. Not to thick I'd say, but I don't owe thaaat much of papers, and I don't want them to take too much space. You can made them thicker by adding centimeters to side strips :) To start I put the lines on the cardboard using pencil and ruler. With blue line I show you the main elements I cut first. Then I cut the side strips to fit the fronts. Additionally my boxes have covers which I simply put on top to avoid dusting of papers when their resting.


STEP 2
Klejenie! Tutaj zazwyczaj kończę upaprana klejem po łokcie, trzeba więc uważać, bo tektura umazana klejem łatwo się brudzi i nie wygląda już pro. Odpowiednie brzegi listw pokrywamy klejem i teraz uwaga, listwy boczne i spodnie przyklejamy na front (tak żeby znalazły się pomiędzy warstwami frontów). Najpierw spodnią, a na nią nakładające się boki (zdjęcie powinno pomóc zrozumieć o co mi chodzi :P). W podobny sposób sklejamy pokrywkę (o ile ktoś ją chce). Każdą listwę trzeba trochę przytrzymać w miejscu aby klej złapał.

Gluing! At this point I usually end up all in glue, but be careful, once you stain the cardboard with glue it won't go off and will look rather bad. Take the side stripes and cover appropriate edges with glue. And attention, the side strips go on to the fronts (so they end up totally in between the fronts layers). The bottom strip first and then onto it side strips (I hope the picture below will help you understand what I mean). In similar manner you glue the cover if only you want it :P. Each strip has to be held in place for some time (~30sec) for glue to catch properly.


STEP 3
Teraz czas na drugie fronty. Pokryj brzegi boków dokładnie klejem i przyłóż równiutko front. Dociśnij, łyknij kawę, dociśnij i przytrzymaj. Nie rozjechało się wszystko  Świetnie! Masz pudełko! Daj mu przeschnąć porządnie, najlepiej przez noc i wypełnij papierami i rozkoszuj się organizacją. Koniec!!

Now the second fronts. Cover the edges of sides generously with glue and put the fronts evenly. Put some pressure, have a sip of coffee, and put some pressure again and hold for some time. Nothing collapsed? Great! You made yourself a box! Now let it dry, best over night, fill with papers and enjoy the tidy order. The end!!


THE END!

Na koniec mam dla was jeszcze mały bonus :P Z resztek tektury skleiłam sobie małe pudełko na zorganizowanie kolekcji tagów i innych papierowych drobnostek. Zrobione jest w taki sam sposób jak te duże, tylko wymiary inne. 

And that's not all! I have a small bonus for you :P From the cardboard leftovers I made a small box for a collection of paper tags. It's made in the same manner as big ones, but the sizing is different. 


Możecie też robić najróżniejsze wariacje tego pomysłu i zorganizować cały swój scrapowy kącik :) Może też ktoś spróbuje jakoś okleić takie pudelka? Ja na razie nie bawiłam się w to, pasuje mi kolor tektury. Dodam też, że od nadmiaru wilgoci (np. farby) tektura może się powypaczać i nie wiem czy pudełko wytrzyma napięcia. Spróbujcie?

You can vary the sizes as you want and organize your whole scrapbooking world :) Maybe somebody will try to style the boxes? I didn't I just like the plain cardboard. Also it's worth mentioning that the cardboard may change size if you put on it to much water based things (like paint or glue) and I don't know if the box will hold. Anybody want to test it?

Ufff koniec!
xoxo

31 komentarzy:

 1. Jesteś niesamowita, kurs jest fantastyczny i gdyby u mnie w mieścinie dało się kupić taką tekturę od razu zabrałabym się za klejenie pudełek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka tektura jest do kupienia w sklepach plastycznych i dla artystów, może jest dostępna u Ciebie? :)

   Usuń
 2. booooskie !!!!!!!!!!!!!!! mam taki bajzel w swoich papierach ze jak tylko do domu wpadne to zaraz takie cuda sobie stwoze :) dzieks :***

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łelkom! Ja już uporządkowałam część i jestem wniebowzięta :P hehe

   Usuń
 3. genialne i kursik swietny!! kupie tekture i bede w miedzyczasie kleic!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powodzenia! Pokaż kiedyś wyniki tego klejenia :))

   Usuń
 4. rewelacyjny pomysł :D proste rozwiązania są najlepsze :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Gigantycznie! Ja wprawdzie kupiłam sobie pudło, w którym mam wszystkie papiery ładnie poukładane, ale te małe są świetne i pewnie wykorzystam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. haha :P no nie takie gigantyczne znowu, trzymają luźno papiery 30x30 czyli standard, mieszczą też większość alfabetów, chociaż niektóre trochę wystają :) A małe pudełko na biurko jest bardzo poręczne!

   Usuń
 6. REWELACJA!!!
  Jestem w prawdzie szczęśliwą posiadaczką szafki z szufladkami na papiery, ale ona już pęka w szwach, więc chętnie z pomysłu skorzystam;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zazdroszczę szafki :)) Ja kupiłam szafkę i byłam pełna nadziei, że papiery będą się mieścić. Poskręcałam całość, biorę papiery a tu kicha… i od roku męczyłam się ze niezorganizowanymi papierami, aż do teraz :))

   Usuń
 7. świetny pomysł!! tylko gdzie taką tekturę dostać :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki! Sklepy dla artystów plastyczne, wydaje mi się, że raka tektura powinna być w tych trochę lepiej zaopatrzonych :)

   Usuń
 8. Uła! Przypomniały mi się makiety, które lepiłam na studiach ;)
  Pomysł świetny i tak perfekcyjnie dopracowany! Szacun!
  ach!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. hehe, no nie do końca perfekcja, bo czasem coś odstaje, czasem coś niedopasowane :P Gdyby to było na ocene to bym za wykonanie trzy na szynach dostała :) Ale jak dla mnie jest perfekt. Dzięki!

   Usuń
 9. Właśnie! Gdzie kupiłaś taką tekturę?

  OdpowiedzUsuń
 10. Efekt świetny! Gdybym tylko miała półkę głęboką na te 30 kilka centymetrów, od razu bym się zabrała do roboty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. można bokiem przecież ustawić :) A poza tym, u mnie stoją na podłodze, bo półek brak :PP

   Usuń
 11. Pełen szacunek! Do wykorzystania ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 13. Genialny pomysł!!!!
  podejmę próbę już niebawem - z lekką modyfikacją - na mą twórczą półkę przydadzą się takie bardziej leniwe pudełka :) będą leżeć tą większą płaszczyzną ;)
  Jutro wyprawa "do miasta" po tekturę!

  OdpowiedzUsuń