28 listopada 2013

PL week 23

Hey, how are you today? I'm soooo fine. Even when the days are shorter and the weather is unsatisfying to say the least I'm in a very good mood. Holidays are closing by and couple more days we're going to have December. But before that I have some late October and early November memories. 

Hej hej! Jak tam wam leci czas? Ja muszę przyznać, że czuję się świetnie mimo tych krótkich dni i mówiąc delikatnie brzydkiej pogody. Święta powoli zbliżają się do nas, za kilka dni już grudzień. Ja zaś mam dzisiaj dla was trochę wspomnień z końca października i początku listopada.

Materials: Echo Park page protectors; Simple stories page protectors; Gossamer Blue kits; Chick Tags; Basic Grey alphas; Studio Calico printables; Prima wood veneer; 

This week started perfectly and was amazing until the very end. At last I had an opportunity to show Łódź to my guest and prove that this city is not all that ugly as everybody thinks. What's more after a long day on foot sightseeing a lot Magda said that she likes the place and this means something! So don't be afraid come in and check for yourself :)

Ten tydzień zaczął się po prostu perfekcyjnie i już do końca był świetny. Nareszcie miałam okazję oprowadzić kogoś po Łodzi i udowodnić, że to miasto nie jest aż takie złe. Co więcej Magda powiedziała na koniec meeega długiej wycieczki, że jej się podobało, a to już nie lada osiągnięcie ;) Tak więc nie bójcie się Łodzi, zapraszam :)

left side: / lewa strona:

right side: / prawa strona:

and some details: / i trochę detali:

Thank you for reading. Kisses and have a nice day!
Dziękuję wam za uwagę. Buziaki i miłego dnia!

2 komentarze: