30 listopada 2014

December Memories Gossamer Blue blog hop


Hello and welcome :) It's going to be my fourth year making a December album so I know my way around a little bit by now. I always skipped the "daily" part in this project - this is not for me. Instead I'm making it in small batches of 3-5 days. I really like the idea of preparing ahead my album, and Gossamer Blue kits make it so easy. Last year I made my base pages including glueing down some of them and it had it's pros and cons. Pros: you can slip in photos and you're done, cons: what if the picture doesn't play well with the precomposed page? So this year I'm changing my game a lil bit. Here's my plan in x short steps:Hejka! Dzisiaj w Gosamer Blue mamy wyjątkowego blog hopa z inspiracjami związanymi z grudniownikowym zestawem December Memories. To będzie już mój czwarty album więc co nie co już wiem jak się organizować. Dzisiaj chciałam wam powiedzieć trochę o tym jaki mam plan na ten rok.
Organisation / Organizacja
When I'm creating my process is usually messy (you can have a peek above). I also don't have too much space - my craft corner is my working place so I have to be able to quickly make my mess and clean it afterwards. The easiest solution would be to put everything into a box in which it came to me, but it's not very inspiring right? Instead I'm using a VARIERA box from ikea and some glasses I recovered from candles :) Simple. In the glasses there are different ephemera, papers and cards are aside, there are inks and embossing powders, and last but not the least scissors, pencil, pen and glue :)

Kiedy bawię się papierami tworzę wokół siebie kreatywny bałagan. Niestety mój scrapowy kącik to też moje miejsce pracy, a jak wiecie w bałaganie pracować się nie da. Najprościej było by wszystko po pracy po prostu wepchnąć do pudełka, w którym przyszedł do mnie kit, ale to takie nudne :P Chciałabym jednak widzieć moje przydasie, tak więc ułożyłam je w małym pudełku z Ikei i kilku szklaneczkach po świeczkach. Są tu papiery, karty i dodatki, tusze i pudry oraz klej, nożyczki, ołówek i długopis :)
base pages / strony
Simplicity. That's my motto for this year. This December is going to be more busy for me than any other that's why I won't have too much time for rearranging things over and over again. I made my base pages really simple, when I'll start filling them with pictures and journalling then I'll add glue, now all is loose. Aand you can view quickly my pages in a very short clip I prepared below.

Prostota. To moje motto na ten rok. Ten grudzień zapowiada się dla mnie bardziej pracowicie niż jakikolwiek dotąd dlatego nie będę miała za dużo czasu na decydowanie jak mają wyglądać moje strony. Stworzyłam już podstawy, ale dopiero gdy przyjdą zdjęcia i journalling to dodam klej. Na razie wszystko jest luźne. A moje strony możecie obejrzeć w króciutkim klipie jaki przygotowałam.


enteries / wpisy
Daily thing is not for me, instead I will work every couple of days, in the meantime I'll be collecting pictures and notes on my phone. I divided my album into weekly intervals each starting with a short summary. I shared the cards and you can find them here. I plan printing at home it's quicker for me and I can work with fresh memories :)

Codzienne wpisy nie są dla mnie, mój plan to pracować po kilka dni na raz. W między czasie będę pstrykać zdjęcia i zbierać notatki na moim telefonie. Całość albumu podzieliłam na tygodniowe rozdziały z małym podsumowaniem, używając do tego kart jakie przygotowałam wcześniej, znajdziecie je tutaj. Co do zdjęć w tym roku raczej zrezygnuję z pro wydruków i będę drukować w domu :)


other / inne
There's a couple of things I want to give a try. Photo collages and big pictures- if I have enough pictures 6x8 collage is something I want to do or one big photo instead. More machine sewing and interval pages - I love the idea of 2x2 pockets with little bits and pieces and I want to make at least one. Hot embossing - love it and I use it too little. The beautiful stamps from DM kit have to be put into a good use. Sequins and glitter - those are my this year's addiction :) Sharing my progress on the blog - this motivates me to finish my album every year. You can check my previous ones here.

Jest kilka rzeczy, które chcę wypróbować w tym roku. Foto kolaż albo duże zdjęcie  - jeśli uda mi się uzbierać dużo fotek to takie kolaż na całą stronę jest na mojej liście to do, a jak nie to jedno duże foto 6x8 cali. Więcej maszynowych ściegów i ozdobnych stron - strasznie mi się podobają strony z wyszytymi małymi kieszonkami w których ukryte są różne drobiazgi, po prostu chce tego spróbować. Embossing na gorąco - uwielbiam go i używam stanowczo za rzadko, a te piękne stempelki z zestawu DM po prostu proszą się o użycie. Cekiny i brokat - to moje uzależnienie na ten sezon :) Dzielenie się wypełnionymi stronami na blogu - to zawsze pomagało mi skończyć każdy album. Poprzednie możecie podejrzeć tutaj


Aaaand, that'll be all :) I hope you feel inspired, but that's not the end, hop to Katie for more!
No to co, koniec :) Czujecie się zainspirowani? Ale, ale to nie koniec. Skoczcie do Katie po więcej.

jesteś tutaj >>Kasia Przbyt<<you are here

9 komentarzy:

 1. Cudownie! Ja jeszcze nawet "szkieletu" nie mam! :o jeszcze czekam na papiery i takie tam!
  Twój wpis cudowny! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojj to trzymam kciuki żeby doleciały jak najszybciej :)

   Usuń
 2. genialnie! ja jzu sie doczekac nie moge, cos potne wieczorem hahaha!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ahaha :D mam takie same emocje ;P ale najpierw musze zrobić kilka innych rzeczy :D

   Usuń
 3. Nom nom! Czekam niecierpliwie na wnetrze bo Zapowiada sie bajecznie!

  OdpowiedzUsuń
 4. Such a pretty workspace and start to your album!

  OdpowiedzUsuń