26 marca 2014

Never forget this Day - mini album for Gossamer Blue

Hello! Today I want to share with you a lovely and simple mini album with pockets. I had photos for it printed a long time ago but waited for the perfect papers to come and you know what? March kits from Gossamer Blue are just what I needed. When I saw the Chickaniddy wood paper I instantly knew I have to use it in my mini. The neutral background makes the juicy colorful photos pop out form the page. I kept my album simple as I wanted to draw the attention to the pictures :) I used only 2 sheets of scrapbook paper to complete it! Do you want to know how? Head to the GB blog for the simple instructions. In the meantime enjoy the album.


Hejo! Dzisiaj chcę wam pokazać uroczy i prosty mini albumik z kieszonkami. Zdjęcia do niego miałam wydrukowane już dawno temu, ale czekałam na odpowiednie papiery i wiecie co? Marcowe kity od Gossamer Blue były tym wyczekiwanym ideałem. Gdy zobaczyłam drewniany papier od Chickaniddy od razu wiedziałam, że zrobię z niego albumik. Neutralne tło sprawia, że soczyste kolory ze zdjęć rzucają się w oczy. Mój album utrzymałam w prostym stylu by całą uwagę skupić na zdjęciach :) Do całego albumiku zużyłam tylko dwa arkusze papieru do scrapbookingu i trochę dodatków. Chcecie wiedzieć jak? Wpadnijcie na bloga GB po instrukcje :) A w między czasie oto albumik w pełnej krasie:

Ass you can see by using only two pieces of paper I created a simple and uniform album, where the background only compliments the photos without drawing too much attention. It’s a really good way to create minis especially when you want to make something quick without loosing too much time on choosing the right paper for the right photo. Just remember to pick rather neutral ones so they are only a background for your lovely pictures.

Jak widzicie dzięki temu, że użyłam tylko dwóch wzorów papieru uzyskałam prosty i jednolity wygląd albumu gdzie tło uzupełnia zdjęcia jednocześnie nie konkuruje z nimi o uwagę. To na prawdę dobry sposób na tworzenie mini albumów zwłaszcza gdy zależy wam na czasie i nie chcecie marnować go na wybieranie odpowiedniego papieru do każdego zdjęcia. Pamiętajcie tylko by użyć wzorów i kolorów o neutralnym charakterze tak by nie odebrały uwagi od waszych pięknych zdjęć.


That’ll be all :) I hope that you are now inspired to create your own minis. The idea I’m showing you here is really easy and not very time consuming so you can easily finish a small album in one evening while watching some TV series on the side :)
Cheers and have a nice day!

I to by było na tyle :) Mam nadzieję, że zainspirowałam was do tworzenia własnego albumiku. Pomysł jest na prawdę prosty i nie zabiera dużo czasu. Wystarczy jeden wieczór z serialem na boku i gotowe :)
Miłego dnia!


7 komentarzy:

 1. fantastyczne kolory, magiczny klimat ma :)

  OdpowiedzUsuń
 2. I have just fallen in love with this cute and soft album! it's so simple and lovely at the same time. Awesome work

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thank you so much:))) I'm so happy you liked it!

   Usuń
 3. I'm a new follower of your blog :) Your mini album is so gorgeous!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oh so nice, welcome!! Thank you for your comment :))

   Usuń